Fakty i mity na temat feromonów

mężczyzna wąchający skórę kobiety

Feromony nadal stanowią dla naukowców zagadkę. Z jednej strony – sporo o nich wiadomo, bo są to związki, które wyizolowano z organizmów roślin, zwierząt i człowieka, ale z drugiej strony – mechanizm ich działania nadal nie został poznany. Zagadką jest, dlaczego na jednych feromony działają jak przysłowiowa płachta na byka, a na innych niestety nie. W jakie mity na temat feromonów nie należy wierzyć? Co jest potwierdzonym faktem? Podpowiadamy.

Feromony – naturalne, bezzapachowe substancje lotne 

Feromony to lotne substancje chemiczne, które wydzielają zarówno rośliny i zwierzęta, jak i ludzie. Pozwalają one na skuteczną komunikację bez słów, informując np. o zagrożeniu, dobrym nastroju i gotowości do rozmnażania. To dzięki feromonom zwierzęta odnajdują partnerów, a kwiaty wabią zapylające je owady. Jak to jest z człowiekiem? W świecie ludzi naturalne mechanizmy komunikowania się za pomocą feromonów zanikły na drodze ewolucji, jednak wydzielanie tych substancji przez organizm nadal ma miejsce, choć nie na każdego feromony działają. Wyróżniamy męskie i kobiece feromony, które zastosowane na skórę jako dodatek do perfum, przyciągają uwagę płci przeciwnej, czyniąc nas bardziej pewnymi siebie i atrakcyjniejszymi.

Feromony  – fakty i mity

Feromony działają na każdego – MIT

Feromony nie działają na każdego, co zostało udowodnione licznymi badaniami. Dlaczego tak się dzieje? Niestety, nadal nie wiadomo.

Feromony sprawiają, że kobiety/mężczyźni oszaleją na Twoim punkcie – MIT

Po zastosowaniu feromonów nie staniesz się obiektem pożądania wszystkich przedstawicieli płci przeciwnej w np. w biurze – to nie film. Feromony to nie substancje odurzające, którymi można „oczarować” każdego. Są one podświadomie odbierane i interpretowane, jednak w sposób, który nie wiąże się z istnym szaleństwem.

Feromony nie mają zapachu – FAKT

Feromony jako związki chemiczne nie są wyczuwalne za pomocą zmysłu węchu, jednak organizm człowieka odbiera je w inny sposób.

Feromony podnoszą pewność siebie – FAKT

Niektórzy twierdzą, że feromony działają na zasadzie placebo. Być może, jednak korzystające z nich więcej niż jeden raz osoby potwierdzają, że pozwalają one zwiększyć zainteresowanie płci przeciwnej i dodają pewności siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona korzysta z plików cookies. Akceptując to wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji zamówień.